با ریاست سرپرست فرمانداری شهرستان تفت؛


جلسه شورای حفاظت از آب منابع شهرستان تفت با حضور سرپرست فرمانداری شهرستان تفت، مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد و سایر اعضا در سالن اجتماعات فرمانداری تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان تفت،"محمدرضا عارف"مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای یزد در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تفت با اشاره به طرح آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های پنج منطقه از استان اظهار داشت: اولین محل اجرای طرح آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها، در منطقه ده بالا خواهد بود و مطالعات و نقشه‌های طرح تهیه و تصویب‌شده است و در طول 28 کیلومتر رودخانه ده بالا که شامل شاخه اصلی و فرعی آن است 134 مورد تجاوز به بستر و حریم رودخانه شناسایی‌شده و با اجرای طرح آزادسازی 3700 مترمربع بستر رودخانه و 19000 مترمربع حریم رودخانه آزاد خواهد شد.

وی بر لزوم استعلام از شرکت آب منطقه‌ای برای ساخت‌وساز در حاشیه رودخانه‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه، بخشداران و دهیاران تخلف‌های احتمالی را به اداره آب منطقه‌ای به‌منظور پیگیری و جلوگیری از ادامه ساخت‌وساز گزارش نمایند.

عارف از شناسایی 20 نقطه حادثه‌خیز در بستر رودخانه‌های شهرستان تفت خبر داد و بیان نمود: با توجه به‌پیش بینی‌های صورت گرفته، در پاییز سال جاری شاهد بارندگی‌های خوبی خواهیم بود و برای جلوگیری از خسارت احتمالی، امیدواریم با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط شاهد اصلاح نقاط حادثه‌خیز این شهرستان باشیم.

"سید محمد طباطبایی" معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به برنامه شورای حفاظت از آب استان برای اجرای طرح تحویل حجمی آب بر روی چاه‌های کشاورزی خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته طرح خاموشی موقت چاه‌های کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و با اجرای خوب این طرح در سال جاری طرح تحویل حجمی آب برای کشاورزان در دستور کار قرارگرفته و مقدمه اجرای این طرح نیز نصب کنتور هوشمند آب است.

وی در ادامه افزود: برای استقبال کشاورزان از نصب کنتور آب هوشمند، هماهنگی‌های لازم با پیمانکار و تعدادی از بانک‌های استان صورت گرفته تا نصب کنتور با پرداخت تسهیلات کم‌بهره صورت گیرد و با نصب کنتور هوشمند و اجرای طرح تحویل حجمی آب، مدیریت مصرف بر عهده خود کشاورز خواهد بود.

طباطبایی با اشاره به اجرای طرح موفقیت‌آمیز رودبان در سال گذشته اظهار داشت: با اجرای طرح رودبان در تعدادی از رودخانه‌های شهرستان تفت در سال گذشته، لایروبی مناسبی در بستر رودخانه‌ها انجام شد و با بارش‌های ابتدای سال و جاری شدن سیلاب در مسیر این رودخانه‌ها، شاهد خسارت زیادی نبودیم.آدرس کوتاه :