شورای پدافند غیرعامل در شهرستان تفت برگزار شد


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان تفت، "محمدمحامدی" در شورای پدافند غیرعامل شهرستان به ایجاد ناحیه صنعتی در دهشیر اشاره کرد و گفت: دردیداری که هفته ی گذشته همراه با نماینده مردم تفت و میبد از روستای دهشیر داشتیم یکی از موراد مطرح شده توسط اهالی این روستا درخواست ایجاد ناحیه صنعتی بود و خوشبختانه با همکاری شرکت شهرک های صنعتی و پدافند غیرعامل استانداری یزد این ناحیه جانمایی شده است و امید است زیر ساخت های آن در حد نیاز آماده شود تا در اسرع وقت از آن استفاده شود.

وی در ادامه افزود: فلسفه ایجاد ناحیه صنعتی ایجاد کارگاههای تولیدی و ایجاد اشتغال پایدار است و با این کار از مهاجرت روستاییان نیز جلوگیری خواهد شد.

فرماندار شهرستان تفت خواهان فرهنگ سازی برای پیشگیری از بروز بیماری ها شد و اظهار داشت: اگر فرهنگ سازی پیشگیری از بیماریها اعم از انسانی، دامی و طیور در جامعه رخ ندهد در مبارزه با این بیماری ها به نتیجه نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: در مسئله مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای نیز همین مسئله صدق می کند و برای مبارزه با این آفت همه ی کشاورزان شهرستان باید همکاری کنند تا نتیجه ی مثبتی رخ دهد و در صورت عدم همکاری کشاورزان، این امر با شکست روبرو خواهد شد.

" محمدصادق طهماسبی" مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری یزد نیز در این جلسه در مورد احداث ناحیه صنعتی دهشیر گفت: در شهرک‌های صنعتی با توجه به اینکه پروسه طرح آمایش سرزمین موارد مربوط به زیرساخت‌های توسعه‌ای حتماً باید الزامات پدافند غیرعامل در آن رعایت شود و موردبررسی قرار گیرد. با توجه به شرایط روستای دهشیر و با توجه به پیگیری‌های مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ناحیه صنعتی در روستای دهشیر احداث خواهد شد و امید است با توجه به ساختارهای طبیعی منطقه از صنایع کم آب خواه و پاک در آن استفاده شود و هنگام اجرای طرح نیز پیوست پدافند غیرعامل توسط شرکت شهرک‌های تهیه و اجرا خواهد شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل به تهدیدهای زیستی که شهرستان با آن روبرو بوده نیز اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته با پدیده تهدیدهای زیستی روبرو بودیم و با توجه به خشک‌سالی‌های گذشته و بی‌آبی در دو حوزه گریبان گیر تولیدات دامی و کشاورزی شده است. در حوزه کشاورزی آفت مگس مدیترانه‌ای بسیاری از محصول انار در شهرستان تفت را مورد هجمه قرارداد و در حوزه دام نیز آنفولانزای فوق حاد که تلفات زیادی در استان را در پی داشته که با تدابیر به کار گرفته‌شده در شهرستان تفت این مورد کمتر مشاهده گردیده است و برای مقابله با این تهدیدات با همکاری جهاد کشاورزی و دامپزشکی کارگروهی برای مقابله با این تهدیدات تشکیل‌شده و شرایط را رصد و پایش می‌کند.

عظیمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی نیز در این شورا به احداث ناحیه صنعتی در روستای دهشیر اشاره کرد و گفت: با توجه به درخواست مردم دهشیر برای ایجاد شهرک صنعتی در این ناحیه و با توجه به اینکه ایجاد شهرک صنعتی نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد و پروسه‌ی زمان‌بری است ما در دستور کار خود ایجاد ناحیه صنعتی را قراردادیم و با توجه به بازدیدی که همراه با مدیرکل پدافند غیرعامل از مکان موردنظر داشتیم با رعایت نکات پدافندی با ایجاد ناحیه صنعتی موافقت شد.