اتمام بخشي از مرمت برج تاريخي صالح آبادشهرستان تفت


سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تفت از اتمام بخشي از عمليات مرمتي برج تاريخي صالح اباد شهرستان تفت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تفت "ولی غیاثی "افزود:شهرستان تفت داراي    تعدادی  برج و چیل تاريخي است، كه بعضی از آنها در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده و پیگیری لازم جهت به ثبت رساندن ما بقی آنها در دست اقدام است .وی افزود:  برج  روستای صالح آباد از جمله برجهای  این شهرستان است که در این راستا مورد توجه و مرمت قرار گرفته است .

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تفت لزوم حفظ و حراست از آثار تاریخی و با ارزش روستا های شهرستان تفت را از اهداف این نمایندگی بر شمرد و اذعان داشت : از جمله اقدامات مرمتی که بر اساس بازدید و بررسی محل و همچنین وضعیت فعلی و آسیب های موجود برج انجام شده عبارتند از : جمع آوری قسمتهای طبله شده و فرسوده جداره و سقف برج ، حمل خاک و نخاله های موجود ، استحکام بخشی پایه سنگی و مرمت نمای سنگی پای برج ، مرمت جداره بیرونی که بر اثر نزولات جوی فرسوده و دچار آسیب شده بود ، اجرای اندود کاهگل نمای بیرونی برج ، مرمت سقف برج و شیب بندی آن ، آجر فرش پشت بام برج  و اقدامات اضطراری جهت حفاظت و نگهداری برج .

غیاثی افزود : این برج  در مجاورت حمام و مسجدی به همين نام در روستای صالح آباد واقع شده و با اعتباری بالغ  بر 50 میلیون ریال در سال جاری مرمت شده است . سرپرست نمایندگی شهرستان تفت با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه و رسیدگی به آثار با ارزش و تاریخی شهرستان تفت ، آنها را نشانه هویت تاریخی و اصالت فرهنگی دانست  و خواستار همکاری و مشارکت اهالی روستاها جهت حفاظت و مرمت این آثار شد و نقش شورای اسلامی روستاها و دهیاری ها را در این راستا مهم و سازنده بیان نمود .  

 

آدرس کوتاه :