آسیابهای آبی شهرستان تفت بعنوان جاذبه های خاص اکوتوریسم مطرح می باشد


در حال حاضر تنها آسیاب دایر تفت٬ آسیاب آبی گرمسیر است ، آسياب گرمسير تفت فعال بوده و به عنوان يک جاذبه خاص اکوتوريسم محسوب می شود.

 به گزارش روابط عمومی نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تفت "ولی غیاثی "گفت:شهرستان تفت  یكی از مناطق خوش آب و هوای استان یزد به حساب می آید.تفت شهری نسبتا بزرگ است که با کوه های سنگی در اطراف احاطه شده است. چشم انداز باغ های این شهر به خصوص باغ های انار بسیار دیدنی است.مسئول نمایندگی شهرستان تفت افزود: شهرستان تفت  را از لحاظ تعداد آسیابها می توان شهر آسیابهای آبی نامید که تعداد آشیاب های آبی آن به بیش از ۱۸ عدد می رسد و روزگاری صادرکننده آرد به شهرهای همجوار خود بوده است.آقای غیاثی اظهارداشت:
از مهمترین آسیابهای آبی تفت می توان به : بی غم٬ نیر٬ صدری٬ باغ گلابدان٬ نوابی٬ سرده٬ موقوفه گرمسیر٬ شهناز گرمسیر٬ راحت آباد٬ میر سید محمد٬ حاجی زینل٬ مبارکه٬ ملاحیدر٬ امام رضا٬ اسلامیه٬ فخرآباد و آسیاب بادی شواز اشاره نمود. وی افزود: آسياب آِّبي گرمسير تفت تنها آسیاب  فعال شهرستان تفت  است که  به عنوان يك جاذبه خاص اكوتوريستي این شهرستان مطرح مي باشد. وی بااشاره باینکه این آسیاب،د ر طول ایام سال بویژه تعطیلات سال نو وتابستان پذیرای بازدیدکنندگان از این اثر تاریخی است ادامه داد:آسیاب گرمسیرتفت تنها آسیای باقی مانده از 17 آسیاب دایر بر روی قنوات 6 گانه اهرستان است و در فاصله 20 کیلومتری جنوب غرب یزد در شهر تفت قرار داردوقدمت این آسیاب  بالغ بر 200 سال می باشد .سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تفت خاطرنشان کرد: آسیاب حال و هوای خاص خود را دارد و در یک نگاه آدمی را مجذوب خود می سازد . سادگی آسیاب ، صداقت آسیابان ، قناعت و عزت نفس مراجعان و بالاخره شکسته شدن سکوت فضای داخل آسیاب با غرش آب که از تنوره به چرخ پره های آسیاب بر می خورد از جاذبه های آسیاب است ودیدن این آثار باقیمانده از زندگی فارغ از دغدغه ماشینی ، خالی از لطف نیست . همچنین
وی از مقدمات ثبت اين آسياب در فهرست آثار ملي كشور خبرداد.
آدرس کوتاه :