در مراسم روز خبرنگار شهرستان تفت از اولين عكاس دفاع مقدس يزد تجليل شد


در مراسم روز خبرنگار در شهرستان تفت، مرحوم زنده ياد عبدالجبار قرائي تفتي،اولين عكاس خبري دفاع مقدس يزد به عنوان خبرنگار برگزيده اين شهرستان معرفي شد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري تفت، در اين مراسم كه با حضور مشاور استاندار و رئيس روابط عمومي استانداري يزد،فرماندار شهرستان تفت و معاون وي و خبرنگاران اين شهرستان برگزار شد از خانواده هنر مند عكاس مرحوم عبدالجبار قرائي تفتي به عنواناولين عكاس دفاع مقدس استان يزد تجليل شد.
زنده یاد مرحوم حاج عبدالجبار قرائی در سال ۱۳۳۶ در خانواده مذهبی در محله گرمسیرتفت متولد شد. وی تحصیلات ابتدائی را در دبستان کاظمی سلطان آباد تفت گذراند وبعداً در دبیرستان رسولیان و ایرانشهر مشغول تحصیل و سپس به کارهای هنری مشغول شد ودر اوایل انقلاب با حضور در راهپیمائی ها به ثبت رشادت ها و پایمردی مردم انقلابیپرداخت و به همراه برادر شهیدش حمزه علی قرائی و جمعی از دوستانش به تبلیغات و  فعالیت های انقلابی می پرداخت و در همین رابطه یک مرتبه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جهاد سازندگی به عنوان جهادگری متعهد درسنگر سازندگی و فعالیت های فرهنگی و هنری حضوری فعال  و چشمگیر داشت. در هشت سالدفاع مقدس نیز رزمنده ای بود که در صحنه های شهامت، ایثار و شهامت آخرین   لحظه هایسرخ عروج همرزمانش را هنرمندانه در قالب تصویر به ثبت رساند و پی از پایان جنگتحمیلی همچنان با روحیه بسیجی به فعالیت های هنری و فرهنگی خویش در زمینه تئاتر،عکاسی، فیلم سازی و مجموعه کارت پستال­های تاریخی استان یزد پرداخت.
ارزنده ­ترین فعالیت­های این زنده­یاد چاپ مجموعه مروارید درخشان کویر و کتابنفیس ای صبا با ساکنان شهر یزد از ما بگو که شامل ۲۴۰ عکس از میراث باارزش تاریخی ومذهبی استان می باشد.
زنده یاد شادروان مرحوم حاج عبدالجبار قرائی سرانجام در تیرماه ۱۳۷۵ به هنگامفیلمبرداری از پیشرفت های صنعتی استان در یک حادثه دلخراش مرغ روحش به ملکوت اعلیپیوست و با عروج شهادت گونه خود در برگ های کتاب زندگی تا ابد جاودانه ماند.
اینک به گوشه ای از ویژگی های وی از زبان دوستانش می پردازیم:
وی در ظرف زمان و مکان نمی گنجید و فراتر از این حرف­ها بود لذا نمی­شد او رامحدود کرد و بدنبال یک حرکت اساسی و کلان بود حتی اگر مامور یک کار خاص سازمانیمی­شد.
در بعد هنری خصلت هایی چون بلندطبعی، پشتکار، تعهد و اخلاص از وی شخصیتی ممتاز وکم نظیر ساخته بود.
فردی خوش فکر، خوش ذوق، و علاقه مند به انقلاب اسلامی بود به طوری که اکثر مواقعتا نیمه­های شب مشغول فعالیت در ابعاد مختلف فرهنگی و هنری بود و در برگزارینمایشگاه های استان محور اصلی بود و بخاطر ارتباطش با نیروهای رزمنده و حزب اللهیکارها در اسرع وقت انجام می­شد.
خستگی در وی راه نداشت. وی می گفت ما باید استان یزد و عنوان دارالعباده وخصوصیات مردم و پایبندی آنها به ارزش ها را به صحنه تصویر درآوریم و نسل آینده را مقید به پاسداری از ارزش های بجای مانده نمائیم.
در عین حال باید اذعان داشت که او در آغاز راه بود و در همه ابعاد چون غنچه ای بود که تازه داشت می­شکفت. اما دست گلچین روزگار امانش نداد. در اين حاشيه مراسم برخي از آثار هنري اين هنرمند عكاس به نمايش گذاشته شد.
 
 

 

آدرس کوتاه :