مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد: گروه‌های مردمی فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه خود را هویت‌دار کنند


نشست هم‌اندیشی سمن‌های بهزیستی شهرستان با حضور مدیرکل امور اجتماعی استانداری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری و جمعی از مسئولان برگزار شد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان تفت، در ابتدای این جلسه نمایندگان سمن‌ها به بیان مسائل و مشکلات خود پرداخته واصلی‌ترین مشکلات خود را کمبود فضای کافی، فرایند طولانی ثبت موسسه عنوان نمودند.
فخرالسادات خامسی‌هامانه در این جلسه گفت: سمن‌ها برای دولت یک ظرفیت هستند چراکه از جنس مردم و مورد اعتماد مردم هستند و اگر‌ خیری وجود داشته باشد، کمک خیرخواهانه خود را با اعتماد بهتری به سمن‌ها به عنوان فعاليني از بطن جامعه واگذار می‌کند.
به گفتۀ مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، سازمان مردم نهاد و تشکل غیردولتی همانگونه که از نامش بر می‌آید، وابسته به دولت نیست اما دولت از پتانسیل سازمان‌های مردم‌نهاد برای توسعۀ کشور استفاده می‌کند از این‌رو، کمک به سمن‌ها و رفع مطالبات آنها مورد توجه دولت است.
خامسی اظهار کرد: دغدغه سمن‌ها به سرانجام رساندن نیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه در حوزه‌های اجتماعی است که این دغدغه تسریع کننده کار دولت و عامل توسعه‌بخشی جامعه است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در پاسخ به طرح  مشكلات سمن‌های شهرستان تفت در زمينه موضوعاتي چون کمبود جا، بیمه، ایاب و ذهاب و... عنوان کرد: بسياري از اين موارد را مي توان از طريق هماهنگی بین دستگاه‌ها و نيز هم افزايي سازمان هاي مردم نهاد حل كرد.
وي افزود: در شرایط فعلی در نظر است محلی به نام خانه سمن‌ها برای استقرار سازمان‌های مردم‌نهاد اختصاص داده شود.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کار دفتر اجتماعی را تسهیل‌گری دانست و افزود: تسهیل‌گری این دفتر به این صورت است که درخواست‌های شما را به صورت مکاتبه‌ای به دیگر بخش‌ها منتقل می‌کند و در  پیشبرد اهداف متعالی حمایتگر شما است.
خامسی از سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان‌های استان خواست که مشکلات و طرح‌های خود را منتقل کنند و بدانند که دولت از ورود آنها به صحنۀ توسعه‌بخشی کشور آن هم در شرایط اقتصادی و اجتماعي امروز قدردانی می‌کند و معتقد است این حضور جز با پشتوانه معنوی نیست و شایستۀ تقدیر است.
وی همچنین خواستار شد: از آنجایی که سازمان‌های مردم نهاد مجوزدار از فرمانداری ها تعداد چشمگیری نیستند و با توجه به اینکه افراد بسیاری در سطح شهرستان‌ها در قالب کار خیر فعالیت می‌کنند؛ از این‌رو، سمن هاي موجود، برای هویت‌بخشی، شخصیت‌بخشی، مجوزدار کردن و قانونی بودن فعالیت این دسته از گروه‌های مردمی اطلاع‌رسانی كنند.
"مجید فصاحت" ادامه داد: به دلیل اینکه مؤسسات مردم‌نهاد از بدنه جامعه و مردم هستند با واگذاری خدمات از دولت به مؤسسات شاهد افزایش بهره‌وری و کیفیت ارائه خدمات خواهیم بود.آدرس کوتاه :