معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور: توسعه روستاها را از خود روستا آغاز کنیم


معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مدیرکل دفتر هماهنگی عمران و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، فرماندار و بخشداران شهرستان از روستاهای هدف گردشگری اسلامیه و مبارکه تفت بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان تفت، "سعید رضا جندقيان" معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، " اشکان جعفر کریمی" مدیرکل دفتر هماهنگی عمران و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری کشور به همراه "محمود زارع رشکوئیه" مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد و هیئت همراه با همراهی فرماندار و بخشداران شهرستان از روستاهای هدف گردشگری اسلامیه و مبارکه و شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش مرکزی تفت بازدید و در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفتند.

در حاشیه این بازدید "سعید رضا جندقیان" معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بابیان اینکه توسعه روستاها باید از خود روستاها شروع شود، افزود: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های بالقوه درونی روستاها برای توسعه همه‌جانبه استفاده کنیم.

وی در ادامه افزود: برای مردم انجام پروژه‌های عمرانی ضروری است اما گاهی با انجام کارهای کوچک اجتماعی و فرهنگی دیدگاه مردم نسبت به دهیاران و شهرداران و شوراهای اسلامی تغیر و تمایلشان به مشارکت در امور روستا و شهر افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: شورا‌ها و دهیاران باید برای تحقق رویکرد گام بردارند و در ایده خلاقیت داشته و همچنین در درون روستا برای محورهای توسعه باید باتدبیر مناسب، عمل و تلاش کنند.

در ادامه " اشکان جعفر کریمی" مدیرکل دفتر هماهنگی عمران و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری کشور در مورد مشکلات دفن و ساماندهی پسماند شهرستان تفت اظهار داشت: از سال 93 نگاه منطقه‌ای درباره این موضوع در کشور شکل‌گرفت و استان‌ها ترغیب شده‌انددرهرشهرستان با انجام طرح کارشناسی و مدیریت یکپارچه، دفن پسماند رادر یک منطقه مهندسی شده متمرکز  نمایند.

وی در ادامه افزود: امید است با تزریق اعتبار، شهرستان تفت به‌عنوان یک آزمونه در استان انتخاب و با یک طرح هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده مشکل دفن پسماند دراین شهرستان رفع گردد.

کریمی خواستار ایجاد درآمد و اشتغال پایدار از حضور گردشگران در مناطق روستایی شهرستان تفت شد و خاطرنشان کرد: لازم است در مناطق روستایی حضور گردشگران باعث ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در آن منطقه شود و از پتانسیل حضور گردشگران در ایام تعطیل در این منطقه استفاده بهینه شود.

وی ادامه داد: فرهنگ هزینه کردن برای دریافت خدمات بهتر در کشور در حال جا افتادن است و این اتفاق برای روستاهای هدف گردشگری بسیار مناسب است و زمینه کسب درآمد و ایجاد اشتغال پایدار را فراهم خواهد کرد.

"محمد محامدی "در دیدار با معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن خیرمقدم به میهمانان به معرفی شهرستان تفت پرداخت و افزود: شهرستان تفت بیش از یک سوم روستاهای استان را در خود جای داده و 121 شورای اسلامی روستایی و 119 دهیاری در شهرستان فعال و مشغول به فعالیت می باشد.

وی در ادامه افزود: یکی از ویژگی‌های شهرستان تفت ییلاقی بودن آن است و در روزهای تعطیل روستاهای این شهرستان هدف مردم استان و گردشگران جهت تفریج و استراحت است.

نماینده عالی دولت در شهرستان حضور گردشگران در ایام تعطیل را برای شهرستان یک فرصت دانست و اظهار داشت: با برنامه‌ریزی درزمینه گردشگری و با توجه به دارا بودن هفت روستای هدف گردشگری در شهرستان درزمینه اشتغال می‌توان گام‌های بسیار خوبی در این روستاها برداشت و از این فرصت باید نهایت استفاده را برد.

 وی به تهدیها و مشکلات حضور گردشگران در شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های شهرستان برای پذیرا بودن این جمعیت در ایام تعطیل  مشکلاتی درزمینه جمع‌آوری و دفن پسماند و تأمین آب شرب مردم به وجود آمده به‌گونه ای که در تابستان امسال با برگزاری جلسات کارشناسی مدیریت تامین آب شرب در مناطق روستایی به عهده بخشداران گذاشته شد تا از مشکلات در این زمینه کاسته شود.

محامدی خاطرنشان کرد: در جلسات پسماند استان به شهرداری یزد پیشنهاد داده شد در طرح جامع پسماند شهریزد، شهر تفت و روستاهای بخش مرکزی تفت نیز گنجانده شود و با رایزنی‌های صورت گرفته این پیشنهاد مورد تائید قرار گرفت.

محمود زارع رشکوئیه مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری نیز در حاشیه این دیدارها اظهار داشت: با حضور معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از شهرستان‌ها مختلف استان یزد بازدید صورت گرفت و وضعیت دهیاری‌ها و روستاهای استان موردبحث و بررسی قرار گرفت و نکات لازم در بهبود توسعه‌ای روستاهای استان توسط ایشان ارائه شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به مشکلات شهرستان تفت در ایام تعطیل سال اشاره کرد و تصریح نمود: در تخصیص بودجه و اعتبار جمعیت ثابت شهرستان تفت دیده می‌شود و برای جمعیت شناور این شهرستان برنامه‌ریزی نشده و همین موضوع معضلاتی را به وجود آورده است.آدرس کوتاه :