نشست ستاد روستاها و عشایر دوستدار کتاب شهرستان تفت برگزار شد


با حضور معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، معاون فرماندار و جمعی از مسئولان و دوستداران کتاب نشست ستاد روستاهای دوستدار کتاب شهرستان تفت در محل سالن اجتماعات فرمانداری تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تفت،" سعید پرویزی" در جلسه شورای فرهنگی شهرستان گفت: فرهنگ مکتوب و ماندگار هر جامعه مجموعه کتاب‌هایی است که توسط نویسندگان شهیر و توانمند و متعهد تهیه و منتشر گردیده است. با گسترش امر کتاب‌خوانی است که می‌توان جامعه کنونی را بافرهنگ و سنن و ارزش‌های دیرین ارتباط داد و آن‌ها را زنده نگاه داشت. همچنین باید برای آیندگان آثاری ماندگار در عرصه‌های مختلف از فرهنگ امروزی به یادگار بگذاریم که یکی از مهم‌ترین راه‌های آن، تهیه و نشر کتاب است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تفت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی را وظیفه‌ای مهم برای مسئولان عرصه فرهنگ دانست و اظهار داشت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور کتابخانه‌های شهرستان در این راستا مستقیماً مسئولیت دارند و سایر مسئولان نیز باید یاری نمایند تا بتوانیم کارهایی ریشه‌ای در این زمینه انجام دهیم.

وي همچنین به طرح‌های مختلف ازجمله موضوع روستای دوستدار کتاب اشاره و بيان کرد: تلاش داریم تا بتوانیم روستاهای تفت را به‌عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی کنیم و جایگاه کشوری در این زمینه به دست بیاوریم که البته لازم است با همکاری بخشداران و دهیاران اطلاع‌رسانی گسترده صورت گرفته و طرح‌هایی ابتکاری و متفاوت توسط علاقه‌مندان ارائه گردد.

پرویزی خواستار ارائه راهکارهای مختلف در جهت افزایش سرانه مطالعه در شهرستان شد و افزود: باید با طرح‌های مختلف و متنوع میزان سرانه مطالعه در شهرستان را افزایش دهیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری در ادامه افزود: ارتقا و افزایش سطح دانش افراد در پی مطالعه و کتاب‌خوانی، بدون شک جامعه را از آسیب‌های اجتماعی مصون نگاه می‌دارد.

 در ادامه این نشست معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: ما باید فضایی را شهر ایجاد کنیم که تمامی شهروندان ما از ظرفیت‌های فرهنگی بهره‌مند شوند.

"سید خلف حوتی نژاد" خاطرنشان کرد: ما باید جامعه‌ای داشته باشیم که بامطالعه و اهل دانش و دانش‌پژوهشی باشد و شاخص‌های خود را در این بخش گسترش دهیم.

وی افزود: ما باید به‌گونه‌ای فعال عمل کنیم که اگر کتابخانه و کتاب داریم، کتاب‌خوان نیز داشته باشیم.
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: وزارت کشور و وزارت ارشاد مأموریت روستاها و عشایر دوستدار کتاب را در دست گرفته‌اند تا بتوانند عدالت فرهنگی را در جامعه داشته باشند و روستاها و حتی مناطق مرزی نیز از آن برخوردار شوند.

حوتی نژاد تصریح کرد: اهمیت این جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به‌گونه‌ای است که به روستاها توجه داده شود و شاخص‌های فرهنگی را در این بخش‌های نیز موردتوجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: گروه‌ها و تشکل‌ها به‌عنوان حلقه‌های گمشده باید مباحث فرهنگی درزمینهٔ کتاب و کتاب‌خوانی را دنبال کنند و در این راستا نیز گروه‌های را باید آماده کنیم که علاوه بر گسترش مطالعه به بخش‌های کتاب کودکان و نوجوانان نیز توجه داشته باشد.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در جهت توجه به کودکان و نوجوانان  به‌عنوان آینده‌سازان طراحی‌شده است زیرا اگر کودک و نوجوان کتاب‌خوان داشته باشیم در آینده دغدغه‌های خود را کمتر خواهیم داشت و آگاهی در جامعه گسترش پیدا خواهد کرد.
حوتی نژاد خاطرنشان کرد: تفت از شهرهای پیشرو در بحث پایتخت کتاب بوده است و پا به‌پای شهر یزد در این زمینه فعال بوده است و هم‌اکنون نیز انتظار داریم که در پایتخت کتاب و روستای کتاب فعال‌تر عمل شود.
معاون  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در سال ٩٦ تعداد روستاها و عشایر دوستدار کتاب از ١١٩ طرح استانی تعداد ٥٤ طرح‌ها مربوط به این شهرستان بوده است که این نشان‌دهنده فعال بودن تفت است.
حوتی نژاد خاطرنشان کرد: کانون‌های پرورش فکری، بسیج، کانون‌های مساجد، مدارس به‌عنوان بخش‌هایی هستند که می‌توانند در این زمینه گام‌های مؤثر داشته باشند و درزمینهٔ کتاب و کتاب‌خوانی فعال شوند.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: ما هرساله روستای نمونه داشته‌ایم که ابراهیم‌آباد، شمسی ازجمله روستاهای برگزیده ما بوده است و امیدواریم امسال شهرستان تفت نیز این امر گسترش پیدا کند.آدرس کوتاه :