750 هزار هکتار از اراضی ملی خلع ید شد/ زمینخواران بزرگ در کلانشهرها


محمدتقی عموزاده عصر سه شنبه در نشستی خبری با خبرنگاران استان یزد اظهار داشت: سالانه بین 30 تا 40 هزار هکتار از اراضی ملی در سطح کشور خلع ید می شوند.

   

 محمدتقی عموزاده عصر سه شنبه در نشستی خبری با خبرنگاران استان یزد اظهار داشت: سالانه بین 30 تا 40 هزار هکتار از اراضی ملی در سطح کشور خلع ید می شوند.

 وی با بیان اینکه زمین خواری تقریبا از سال 84 به بعد تحت کنترل درآمده است، افزود: با اقدامات پیش بینی شده در سازمان منابع طبیعی، زمین خواری تقریبا کاهش چشمگیری داشته است.

  عموزاده عنوان کرد: ثبت اسناد منابع طبیعی و صدور سند به نام دولت همچنین ایجاد یگان های ویژه حفاظت از اراضی ملی از جمله عواملی است که تاثیر بسیاری در کاهش زمینخواری داشته است.

7 هزار سرباز جذب منابع طبیعی کشور می شوند/ به کارگیری دو هزار سرباز تا پایان امسال

وی یادآور شد: ضمن اینکه هفت هزار سرباز در مجموع منابع طبیعی به منظور حفاظت از اراضی ملی جذب می شوند که دو هزار نفر از این تعداد تا پایان امسال جذب خواهند شد.

عموزاده تاکید کرد: کنترل زمین خواری هم اکنون در سطح دولت در حال پیگیری است و در قوه قضاییه نیز شورای حفاظت از بیت المال تشکیل شده و در استانها نیز شورای حفاظت اراضی منابع طبیعی تشکیل شده و پیگیری های جدی در این زمینه در حال انجام است.

زمین خواران بزرگ در کلانشهرها/ تهران و خوزستان در صدر

وی در پاسخ به سئوال مهر در مورد بزرگترین زمین خواری ها در سطح کشور بیان داشت: زمین خواری های بزرگ به طور عمده در کلانشهرها از جمله تهران،‌ خوزستان، خراسان و فارس انجام شده اما به تازگی در چهارمحال و بختیاری و اردبیل نیز قطعات بزرگی شناسایی و خلع ید شده است.

  عموزاده همچنین در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد میزان تخریب منابع سالانه منابع طبیعی اظهار داشت: آمار دقیقی از تخریب ها در دست نیست اما بر اساس گزارشهای رسیده از استانها، روند تخریب نسبت به سالهای گذشته بین پنج تا 10 درصد کاهش یافته است.

کاهش 10 درصدی روند تخریب منابع طبیعی در کشور

وی یادآور شد: برنامه سنجش از راه دور از سوی سازمان منابع طبیعی در این راستا اجرا می شود که به همین منظور تفاهمنامه ای با سازمان هوا فضا منعقد شده تا با تجهیزات آنها بتوانیم میزان تخریبها را به طور آن لاین کنترل کنیم.

عموزاده در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: قبل از انقلاب تنها 300 هکتار از اراضی ملی سند داشتند که این میزان بعد از انقلاب به سه میلیون هکتار رسید و این میزان در حال حاضر به 132 میلیون هکتار رسیده است و با توجه به اینکه مجموع اراضی منابع طبیعی حدود 140 میلیون هکتار است، هشت تا 10 میلیون هکتار دیگر باید به نام دولت سنددار شود.

عموزاده بیان کرد: این میزان از اراضی نیز ظرف دو سه سال آینده سنددار می‌شود و اعتبار آن نیز تامین شده است.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اسناد قدیمی اراضی منابع طبیعی دارای مشکلاتی است، عنوان کرد: به دلیل استفاده از تجهیزات روز آن زمان اشکالاتی در نقشه‌ها وجود دارد به نحوی که برخی نقشه‌ها با طبیعت همخوانی ندارد.

وی یادآور شد: برای رفع این مشکل طرح کاداستر از سال 87 آغاز شده و این طرح باید پایه بقیه کاداسترها در ادارات و نهادهای مختلف باشد.

طرح کاداستر تکلیف نظام جامع مالکیت کشور را تعیین می کند

عموزاده، کاداستر را یک ضرورت حیاتی برای منابع طبیعی کشور دانست و افزود: طرح کاداستر تکلیف نظام جامع مالکیت کشور را تعیین می‌کند.

این نشست به همت روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد در حاشیه نشست معاونان حفاظت و روسای ممیزی اراضی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور که به مدت دو روز به میزبانی یزد در حال برگزاری است، تشکیل شد.

 

 منبع:خبرگزاري مهر

 

آدرس کوتاه :