نشست انجمن میراث فرهنگی تفت با حضور فرماندار، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از مسئولان شهرستانی در محل فرمانداری تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تفت، "محمود زارع رشکوییه" در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت موضوع گردشگری برای شهرستان تفت گفت: سند توسعه شهرستان تفت، موضوع گردشگری را به عنوان یکی از مهم ترین و اولویت دارترین محورها و زمینه ها برای توسعه شهرستان تعریف کرده است چرا که این شهرستان چه به لحاظ آثار خدادادی طبیعی و چه به لحاظ تاریخ غنی و ابنیه های باستانی و چه به لحاظ میراث های فرهنگی مهم همچون مراسم نخل برداری حرف های بسیار زیادی در این رابطه برای گفتن دارد.

فرماندار تفت یکی از ظرفیت های مهم برای توسعه عرصه گردشگری تفت را برخورداری این شهرستان از تفرجگاه‌های طبیعی دلنواز همراه با آب و هوای مطبوع عنوان کرد و اظهار داشت: وجود تفرجگاههای ارزشمندی همچون تامهر، دره گاهان، منطقه برفگیر سخوید و ... نمونه ای از پتانسیل های مهم گردشگری طبیعی شهرستان تفت محسوب می شوند که همواره با استقبال چشمگیر علاقه مندان روبرو بوده است.

زارع با اشاره به پتانسیل های مهم منطقه تفرجگاهی دره گاهان افزود: تفرجگاه دره گاهان می تواند به عنوان یکی از مراکز مهم گردشگری در شهرستان و حتی استان بدل شود. وی رفع دغدغه های مدیریتی این تفرجگاه در این منطقه را مهم ترین ضروریت در این رابطه برشمرد و گفت: کاهش تصدی گری دولتی از طریق واگذاری مناطق گردشگری همچون دره گاهان به بخش خصوصی، می تواند زمینه ساز ارتقاء سطح خدمات در این مناطق و توسعه فضای آرام و بانشاط تر در این منطقه شود.

فرماندار تفت بر ضرورت تسریع در انجام اقدامات لازم برای ساماندهی این تفرجگاه طبیعی تاکید کرد و افزود: دستگاههای منابع طبیعی و میراث فرهنگی می توانند با همکاری هم و بر اساس قوانین موجود راه را برای واگذاری مناسب این منطقه به بخش خصوصی هموارتر نمایند.

وی اولویت برای واگذاری منطقه تفرجگاهی دره گاهان را شهرداری با مشارکت بخش خصوصی عنوان و بر انجام بررسی های کارشناسی لازم در این رابطه تاکید کرد.

در ادامه این نشست مدیرکل منابع طبیعی استان یزد با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، راهکارهای لازم برای واگذاری دره گاهان به بخش خصوصی را تشریح کرد. معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در این رابطه به ارائه توضیحات لازم پرداخت.

در ادامه این نشست، سایر اعضاء به بیان دیدگاهها و نکته نظرات خود پرداختند و تصمیمات لازم اتخاذ شد.